Velikonoce


V tematickém článku Velikonoc najdete všechno pro to, abyste se svým dítětem zažili skvělé velikonoční svátky. Najdete tu informace ohledně toho, jak můžete svému dítěti vysvětlit Velikonoce. Navíc nabízíme tipy na barvení vajíček a informace ohledně velikonočních zvyků. Přejeme Vám spoustu zábavy při čtení.


Jak vysvětlím dětem Velikonoce?

Rodiče se často ptají, jak a kdy by měli vysvětlit dětem Velikonoce. Ukřižování, smrt a vzkříšení – to jsou skutečně témata, která jsou pro děti zvláštní a často je hned nepochopí. Ježíšovo narození na Vánoce se vysvětluje podstatně snáze. V mnoha rodinách jsou Velikonoce spjaty s malými a většími rituály, které se však neslaví v náboženském kontextu. Pro jiné rodiny je důležité vysvětlit dítěti i pozadí kulturních zvyků. Je těžké určit časový okamžik, kdy je dítě připraveno na velikonoční příběh, proto ho musíte individuálně stanovit. Nepodceňujte ale zvědavost dětí.  

Oblíbeným slovem mnoha tříletých dětí je otázka „proč?“. Připravte se proto na ni a ujasněte si, co Vaše dítě dokáže zpracovat. Pokud je dítě nábožensky vychováváno, nebo pokud chodí do křesťanské školky, je už tam nejčastěji konfrontováno s tímto tématem. Vy znáte nejlépe své dítě a víte, kdy a v jakém rozsahu je na něj připraveno.

Co se slaví o Velikonocích? – Velikonoční příběh v krátkosti

Dříve než budete mluvit se svým dítětem ohledně Velikonoc, byste se měli sami zabývat tím, co se na Velikonoce oslavuje. Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem. Na velikonoční neděli se slaví Vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoční svátky trvají několik dní od Velkého pátku do velikonočního pondělí. Ale už o týden dříve – tzv. pašijový týden - začíná velikonoční čas. O Květné neděli (předvelikonoční neděli) cestoval Ježíš dle biblického výkladu do Jeruzaléma, aby s židy oslavil židovský svátek Pesach. Židé si při Ježíšově cestě do Jeruzaléma mysleli, že je osvobodí ze zajetí Římanů, ve kterém Jeruzalém toho času byl. Ježíš se všemi dělil o chléb a víno, ačkoli věděl, že ho někdo u Římanů prozradil. Jako vzpomínka na Ježíše se dnes na Zelený čtvrtek slaví poslední večeře Krista. Zatímco se Ježíš v noci modlil, zatkli ho Římané a odsoudili ke smrti ukřižováním hned následujícího dne. Tento den je v současnosti Velký pátek, den pokání. Ježíšova mrtvola byla pohřbena v skalním hrobu, který byla uzavřen velkým kusem kamene. Na velikonoční neděli si některé ženy všimly, že vstup do hrobu byl otevřený a hrob prázdný. Anděl jim sdělil, že Ježíš znovu povstal. Na velikonoční neděli se proto slaví Vzkříšení Krista.

Kdo určuje, kdy jsou Velikonoce?

Na rozdíl od jiných svátků, které jsou vždy ve stejné datum, připadají Velikonoce vždy na jiný den. Jednou jsou Velikonce v březnu, jindy teprve v dubnu. Ale kdo určuje, kdy budou Velikonce? Krátce řečeno: první jarní úplněk. První jarní úplněk platí jako výchozí bod pro výpočet. Velikonoční neděle připadá vždy na první neděli pro prvním jarním úplňku. Tím se omezuje časový rámec pro velikonoční neděli na dobu od 23. března do 21. dubna.


V mnohých rodinách se Velikonoce slaví v rodinném kruhu. Společná návštěva kostela, velikonoční zajíček nebo beránek, zdobení vajíček a pomlázka. Na Velikonoce se slaví různé zvyky. Ale co znamenají ty nejznámější velikonoční zvyky?

Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčko je kromě velikonočního zajíčka asi nejznámějším symbolem Velikonoc. Ale jaký význam má velikonoční vajíčko? V mnohých kulturách symbolizují vajíčka život a plodnost. V tvrdé skořápce roste uvnitř malé kuřátko, které se po vysezení vejce vylíhne. Toto se přenáší na Vzkříšení Krista a tím na Velikonoce. Skořápku lze vnímat jako kámen před Ježíšovým hrobem, který byl odsunut a který vyjevil znovupovstalého Ježíše. Líhnutí kuřátek symbolizuje také probouzení se jarní přírody.

Malování a barvení velikonočních vajíček

Nejhezčí pro děti je společné tvoření a malování nebo barevení vajíček. Existují četné možnosti, jak udělat z prostého slepičího vajíčka krásně barevné velikonoční vajíčko.


Ale proč se malují nebo barví vajíčka na Velikonoce? Před Velikonocemi, přesně vzato v čase od Popeleční středy do Velkého pátku se lidé již od středověku postí, kdy se mnozí lidé zřeknou mj. vajec a jiných zvířecích produktů jako je maso. Vzhledem k tomu, že slepice i přesto snášely vajíčka, byla vajíčka dříve sesbírána a vařena. Tím pádem měla déle vydržet, aby se dala podarovat všem lidem po skončení postní doby. Aby se rozlišila čerstvá vejce od uvařených z postní doby, byla nabarvena. Podle tradice se k tomu používala červená barva. Červená je barvou krve, kterou Ježíš prolil při své smrti. Na to se ale nelze dívat negativně, protože bez krve by neexistoval ani život. V dnešní době se už neomezuje výběr barvy při dekoraci vajíček. Barevná paleta sahá od modré přes zelenou, žlutou až po zlatavou. Po nabarvení vajíček je můžete ozdobit lepenkou, bavlnkami nebo nálepkami.


Při barvení můžete pracovat buď se studenými nebo s horkými barvami. Při barvení studenými barvami používáte barvy, které jste rozmíchali ve studené vodě. Barvení horkými barvami je identické až na fakt, že barvy rozpustíte v horké vodě. Nebo vajíčka vaříte přímo v obarvené vodě. Pro stejnoměrné obarvení přidáte do vody trochu octa, nebo vajíčka potřete trochou octa. Náš tip: Používejte přirozené barvy rostlinného původu nebo určené pro potravinářství. Ty jsou nezávadné na rozdíl od umělých barviv. Konec konců chcete vajíčka později sníst a nemůžete vyloučit, že se barva prasklinami ve skořápce dostane až do vajíčka. Při použití přírodních barev to nevadí.
Ptáte se, jaké potraviny nebo rostliny je pro obarvení možné použít? Tady je malý výběr:

  • červenéfialové zbarvení: červená řepa, černý
  • hnědé zbarvení: káva, čaj nebo cibulové slupky
  • oranžové zbarvení: mrke
  • žluté zbarvení: květy heřmánku nebo šafrán
  • modré zbarvení: bezinky, bezinková šťáva nebo borůvky, borůvková šťáva
  • zelené zbarvení: petržel nebo špenát
Vajíčka můžete s dětmi také omalovat. Protože je malování prsty nejzábavnější, používejte prstové barvy. Myslete také na bezpečnou podložku, aby se neobarvilo nic okolo. Na konci se dají vajíčka ještě ozdobit nálepkami nebo razítky.

Velikonoční zajíček

Velikonoční zajíček přináší velikonoční vajíčka, sladkosti a dárečky, čímž je pevně spjat s Velikonocemi. Ale co má velikonoční zajíček společného s velikonočními vajíčky? Zajíci jsou symbolem plodnosti, protože rodí spoustu potomků. Na jaře patří mezi první zvířata s potomky. Po bezútěšné zimě je přírodě vdechnut nový život. Aby se tato plachá zvířata postarala o své potomky, hledala dříve žrádlo ve vesnicích. Vesničané proto věřili, že zajíci poschovávali velikonoční vajíčka. Ale tak to nebylo ve všech regionech. V některých krajích přinášeli velikonoční vajíčka slepice, liška, čáp nebo kukačka.

Velikonoční pomlázka

Chlapci jdou s tatínky pro vrbové pruty, které pak splétají do pomlázky. Hotové pomlázky se dají pochopitelně i koupit, ale měly by to být ty proutěné a ne umělohmotné, aby předávaly sílu vymrskané holčičce nebo ženě. Na mrskačku chodí koledníci v pondělí dopoledne. Při šlehání tradičně přednáší koledu. Ženy pak jako odměnu za omlazení dávají vajíčko. V dnešní době to často bývá i čokoládové vajíčko nebo jiná pochutina. Někdy dívky přivážou na konec pomlázky barevnou pentli. Šlehání dívek a žen by nemělo být bolestivé. Mělo by být symbolické. Podle jisté pověsti by měly být dívky na Velikonoce vyšlehány, aby zůstaly celý rok zdravé a uchovaly si plodnost. Dívky mají možnost vymrskání oplatit chlapcům v pondělí odpoledne, kdy je polévají kyblíkem studené vody.


<

Jaro je tu!

Bez ohledu na to, zda se jedná o velikonoční prázdniny nebo jen prodloužený víkend, teploty postupně stoupají, takže i když nepojedete do zahraničí, bude Vám doma hezky. Děti mohou podnikat spoustu věcí venku. Mohou venku běhat, hrát na schovávanou, stavět pískové hrady na pískovišti nebo se projíždět na kole. Venku se dá skvěle vyřádit. V našem internetovém obchodě najdete spoustu výrobků vhodných na ven. Jarní dobrodružství může například začít jízdou na vhodném dětském kole. Ale jaký dětský dopravní prostředek se hodí pro který věk? Na začátek určitě odrážedlo. Přibližně od tří let můžete zkoušit jezdit na kole...

Přejeme Vám a Vašim dětem veselé Velikonoce a spoustu zábavy při barvení vajíček i venku!
Váš tým pinkorblue.cz