Těhotenský kalendář

Gratulujeme, čekáte miminko!To jsou slova, jež denně slýchají mnohé ženy po celém světě. Na této stránce bychom Vás rádi provedli tím, co můžete očekávat v příštích devíti měsících. Dáme Vám užitečné tipy a vyjmenujeme věci, které byste si měla pořídit, abyste byla dobře připravena, až se miminko narodí.

První měsíc

0 - 4 týdny

Vy a těhotenství

Konečně jste se dočkala. Jste těhotná! Pokud jste tuto radostnou zprávu právě zjistila, jste pravděpodobně již ve třetím týdnu těhotenství. To se totiž počítá od poslední menstruace a plodné dny máte v polovině svého cyklu. V prvním měsíci budete zřejmě o něco více unavená než obvykle a možná se dostaví i první ranní nevolnosti. Není divu, vždyť ve Vašem těle dochází k velké změně hormonální rovnováhy. Odpočiňte si. Není důvod mít černé svědomí, když si uděláte pohodlí na křesle. Právě naopak. Prospěje Vám to. Snažte se pít dostatečné množství vody a stravujte se zdravě. Syrová zelenina, ovoce a výrobky obsahující vápník jsou pro Vás a miminko, které ve Vás roste, velmi důležité.

Mnoho budoucích maminek se rozhodne tuto skvělou novinku na začátku ještě tajit, což je zcela v pořádku. Naplno si užijte toto malé tajemství, protože ve Vás roste malý zázrak a pocity štěstí jsou pro Vás i Vaše miminko velmi důležité.

Vaše miminko

Věděla jste, že o pohlaví vašeho miminka se rozhoduje již v samotném okamžiku oplodnění? Vajíčko se teď pohodlně usídlilo na stěně Vaší dělohy a začíná se rozvíjet. Jako první odstartoval vývoj srdce, trávicího traktu, páteře a míchy. Na konci prvního měsíce Vašeho těhotenství měří miminko asi 1 mm, je tedy velké jako zrnko máku.

Nákupy

Samozřejmě je ještě trochu brzy, ale pokud si chcete udělat radost, nebraňte se a klidně kupte první roztomilé dětské ponožky!

Dětské ponožky: https://www.pinkorblue.cz/Moda/Ponozky-a-puncochace/

 Druhý měsíc

5 - 8 týdnů

Vy a těhotenství

Vaše tělo se začíná proměňovat. Sama to již pociťujete. Vaše prsa jsou velmi citlivá. I během těchto týdnů Vás může dohánět únava a na záchod budete chodit častěji než dřív. Dokonce Vám může začít být těsné Vaše oblíbené oblečení. Nezapomeňte se objednat u svého doktora na kontrolu ve třetím měsíci. Na návštěvu se řádně připravte. Neostýchejte si sepsat otázky, které k těhotenství máte, bez ohledu na to, jak nicotné nebo směšné se Vám mohou zdát. Kromě štěstí a nadšení totiž přináší těhotenství i spoustu pochybností a nejistot. Na tom není nic špatného. Každá nastávající maminka je má.

Blížíte se k druhému trimestru, takže je stále těžší nechávat si tu velkou novinu jen pro sebe. Pokud můžete, vydržte až do velké kontroly ve 12. týdnu. Pokud již nevydržíte, svěřte se těm nejbližším, například rodičům. Samozřejmě je to i pro ně velká událost, protože už za několik měsíců budou prarodiči!

Vaše miminko

Právě v tomto období se Vaše miminko vyvíjí a roste nejrychleji z celého svého života. Srdce už mu funguje, vytváří se základy budoucí kostry a v obličejové části také oči, nos, rty, jazyk a uši. Rostou mu již i ručičky a nožičky, takže se stále více podobá opravdu malému děťátku. Pokud budete mít chlapečka, začíná se dokonce ukazovat i jeho penis, který však na ultrazvuku ještě nebude patrný. Po 8 týdnech měří miminko přibližně 1,1 cm a váží celý 1 gram. Je velké asi jako malina.

Nákupy

Pokud jste se nikdy nezajímala o dětské kočárky, bude ten pravý čas začít. Jejich nabídka je nesmírně široká a najít ten pravý může být skutečně náročný úkol. Rozhodně se tedy vyplatí začít sbírat informace a přehled o nabídce co nejdříve.

Dětské kočárky: https://www.pinkorblue.cz/Na-cestovani/Kocarky/

 Třetí měsíc

9 - 12 týdnů

Vy a těhotenství

Přichází poslední období, kdy se budete cítit unavenější než obvykle. Nevolnosti postupně vymizí. I přesto se dobře opatrujte a čas od času si odpočiňte. Vaše prsa se zvětšují a jejich citlivost přetrvává. Také vaše cévy se zvětší. Není divu, ve vašem krevním oběhu je nyní o 40 – 50 % více krve, která bude po zbytek těhotenství vyživovat Vaše miminko. Mohou se přidat změny nálad. Ty k těhotenství patří, a proto mějte pochopení, že je občas i pro Vašeho partnera těžké výkyvy pochopit nebo na ně správně reagovat. Zkuste si společné chvilky i v těhotenství užívat v co největší pohodě.

Dosáhla jste velkého milníku a dokončila první trimestr. Pokud Vaše testy dopadly na výbornou, můžete celému světu prozradit své dobře střežené tajemství. Některé maminky jsou velmi kreativní a vyrobí třeba originální videa nebo fotky, prostřednictvím nichž velkou novinu oznámí. Spoustu inspirace najdete na Google, YouTube nebo Pinterest.

Vaše miminko

Vaše děťátko dělá opravdové pokroky. Mezi ty největší patří postupné formování již všech orgánů, které má i dospělý člověk a především zbavení se ocásku. Miminko má vše od hlavičky, přes tělíčko, až po malé prstíčky na rukách i nohách. Na ultrazvuku, nebo s pomocí naslouchátka, můžete již v 10. týdnu slyšet tlukot srdce, bijícího 160 – 170 úderů za minutu. Děťátko je velké asi jako broskev, tedy 7 – 9 cm, a váží asi 35 gramů.

Nákupy

Budoucí maminky by o sebe neměly ani během těhotenství přestat pečovat. Rostoucí bříško je dobré pravidelně mazat a předcházet tak striím. Možná oceníte i kvalitní vložky či další výrobky určené k péči pro maminky.

Péče pro maminky: https://www.pinkorblue.cz/Pece-a-vyziva/Pece-pro-maminky/

Čtvrtý měsíc

13 - 16 týdnů

Vy a těhotenství

Už jste opět plná energie. Ranní nevolnosti již pravděpodobně zcela ustoupily a začíná období, ve kterém si užijete lichotek, že vypadáte skvěle a že díky těhotenství záříte. Všimnete si zvětšujícího se bříška a neutuchajícího hladu. Nadále se stravujte zdravě, do svého jídelníčku zařazujte dostatek ovoce a zeleniny, celozrnného pečiva či luštěnin.

Malý tip! Použijte svou nově nabitou energii a užijte si společně s budoucím tatínkem malou dovolenou. S největší pravděpodobností to bude Vaše poslední dovolená ve dvou. Měla byste se také zapsat do těhotenského kurzu, kam vyrazte ideálně se svým partnerem.

Vaše miminko

Miminko roste doslova jako z vody. Na hlavičce se objevují první vlásky a konečky prstů již pokrývají nehty. Dokonce si děťátko může začít cucat paleček, což lze při troše štěstí zahlédnout i na ultrazvuku. Trénink sání a polykání může u miminka vyvolat škytavku a to možná sama ucítíte. Vyvíjí se mimické svaly, takže se ve Vašem bříšku již i usmívá. Od hlavičky k zadečku má na konci 16. týdne asi 11 cm, váží 100 – 150 g a je velké jako avokádo.

Nákupy

Udělejte si i v těhotenství radost a pořiďte si něco pěkného na sebe. Ať už hledáte pohodlné oblečení na doma, nebo stylové oděvy do společnosti, moderní těhotenská móda uspokojí i ty nejnáročnější budoucí maminky.

Těhotenská móda: https://www.pinkorblue.cz/Moda/Tehotenska-moda/

Pátý měsíc

17 - 21 týdnů

Vy a těhotenství

Už ho cítíte?! Pátý měsíc těhotenství bude zlomový, protože právě nyní své děťátko poprvé ucítíte. Vaše bříško roste a dělá tak prostor pro zvětšující se miminko. Může Vás čas od času svědit pokožka, proto je důležité bříško pravidelně mazat. Pravděpodobně se objeví i první bolesti zad spojené s povolováním svalů v břišní oblasti. Také spaní v určitých pozicích pro Vás bude nyní náročnější. Vše Vám ale vynahradí pocity štěstí, které ucítíte s každým pohybem svého očekávaného děťátka. Pokud chcete znát pohlaví dítěte, při ultrazvuku Vám ho s jistotou prozradí.

Měla byste pokračovat v aktivním pohybu, nejlépe absolvovat procházky na čerstvém vzduchu, a samozřejmě dopřávat svému tělu dostatek tekutin (vody) a potravin bohatých na živiny a vitamíny.

Vaše miminko

I tento měsíc dělá miminko velké pokroky. Vyvinuly se mu ouška, takže začíná naslouchat zvukům uvnitř Vašeho těla, ale i podnětům z venku. Poprvé tak uslyší Váš hlas a může ho zaujmout i hudba, kterou si pouštíte. Pokožka děťátka získává na tloušťce a přestává být průhledná. Brzy ji pokryje také mázek, který ji ochrání před vodním prostředím. Během posledních čtyř týdnů se jeho hmotnost až zčtyřnásobila. Váží nyní 300 – 350 gramů a od hlavičky k zadečků měří asi 18 cm. Je tedy velké přibližně jako pomelo.

Nákupy

Nechali jste si prozradit pohlaví svého miminka? Pak si můžete udělat radost zakoupením prvního novorozeneckého oblečení a pustit se do výzdoby dětského pokoje.

Novorozenecké oblečení: https://www.pinkorblue.cz/Moda/Velikosti-40-104/
Dětský pokoj: https://www.pinkorblue.cz/Detsky-pokoj/

Römer Kid Black Thunder

Šestý měsíc

22 - 25 týdnů

Vy a těhotenství

Vaše bříško neustále roste a bude mít na konci druhého trimestru velikost až fotbalového míče. Může Vám proto začít lehce překážet při jinak běžných činnostech, jako je například zavazování tkaniček. Pokud jste dosud nosila boty na vysokých podpatcích, schovejte je do skříně a pořiďte si pohodlnější. Vlivem zvýšené hladiny hormonů bude Vaše nálada pravděpodobně jako na horské dráze.

Nezapomínejte na dostatek spánku a odpočinku obecně. Na rozpínající se kůži na bříšku, která může v tomto období častěji svědit, jsou nejlepší zvláčňující krémy a koupele s vonnými oleji, které přispějí i k celkové relaxaci Vašeho organismu.

Vaše miminko

Největším pokrokem, kterého miminko v tomto období dosáhne, je dokončení nervových zakončení, díky nimž dostane do konečků prstů cit. O to více začne zkoumat prostředí, ve kterém se nachází, i samo sebe. Vnitřní orgány jsou již prakticky vyvinuté. Děťátku mohou narůst vlásky a nehty na všech prstech. Měří teď od hlavičky k zadečku asi 25 - 30 cm a váží kolem 650 gramů. Je velké asi jako cuketa.

Nákupy

Je nejvyšší čas začít nakupovat dětskou výbavičku. Do dětského pokojíčku budete potřebovat pořídit postýlku, přebalovací stůl, a samozřejmě nějaké hezké pokojové dekorace.

Postýlka: https://www.pinkorblue.cz/Detsky-pokoj/Postylky/
Přebalovací stůl: https://www.pinkorblue.cz/Detsky-pokoj/Nabytek/Prebalovaci-komody/
Pokojové dekorace: https://www.pinkorblue.cz/Detsky-pokoj/Pokojove-dekorace/

Sedmý měsíc

26 - 30 týdnů

Vy a těhotenství

S rostoucím bříškem se nyní rychleji unavíte. Je zcela v pořádku, pokud přemýšlejte o zkrácení své pracovní doby. Pokuste se domluvit s partnerem, aby obstaral některé domácí práce či nákupy, abyste mohla dopřát svému tělu co nejvíce odpočinku. Můžete trochu více otékat v obličeji, na rukou, nohou či kotnících. Vše souvisí s objemem krve, které Vaše tělo musí během těhotenství udržet. Zřejmě také chodíte častěji na záchod a cítíte nejrůznější bolesti, jelikož miminko již tlačí na Vaše vnitřní orgány.

Do této chvíle jste mohla přibrat i přes 8 kg. Snažte se, aby strava, kterou přijímáte, byla maximálně vyvážená a zdravá. Miminko přijímá živiny jen z toho, co sama sníte. Nezapomeňte také navštívit specializované předporodní kurzy, ve kterých se dozvíte mnoho užitečných informací pro poslední fáze Vašeho těhotenství, porod i začátek mateřství.

Vaše miminko

V sedmém měsíci se vaše miminko naučí otevírat a zavírat oční víčka. S dokončujícím se vývojem plic může děťátko v bříšku dostávat častěji škytavku, což sama pravděpodobně pocítíte. Jeho kosti se zpevňují a rostou. Také svaly posilují a připravují se na příchod na svět. Na obličejíčku miminku již vyrostlo obočí i řasy a v pusince mu již fungují chuťové pohárky. Měří teď asi 35 – 39 cm a váží skoro 1,5 kilogramu. Je velké asi jako hlávkové zelí.

Nákupy

Měla byste být připravena na situaci, že se Vaše miminko narodí dříve, a již v sedmém měsíci proto pořídit dětskou autosedačku a kočárek. Populární značky autosedaček jsou Maxi Cosi, Kiddy a Cybex. U kočárků pak můžete vybírat z osvědčených značek ABC Design, Hauck, Teutonia a Mutsy.

Dětská autosedačka: https://www.pinkorblue.cz/Autosedacky/
Kočárek: https://www.pinkorblue.cz/Na-cestovani/Kocarky/
Maxi Cosi:
https://www.pinkorblue.cz/Maxi-Cosi/
Kiddy:
https://www.pinkorblue.cz/Kiddy/
Cybex:
https://www.pinkorblue.cz/Cybex/
ABC Design:
https://www.pinkorblue.cz/Abc-design/
Hauck:
https://www.pinkorblue.cz/Hauck/
Teutonia:
https://www.pinkorblue.cz/Teutonia/
Mutsy:
https://www.pinkorblue.cz/Mutsy/

Osmý měsíc

31 - 34 týdnů

Vy a těhotenství

Vaše tělo se již začalo připravovat na porod. Boky a pánev se pozvolna rozšiřují. Můžete dokonce pocítil lehké křeče v oblasti podbřišku. Jedná se s největší pravděpodobností o takzvané Braxtonovy-Hicksovy stahy, neboli poslíčky. Jsou zcela běžné a pro Vaše tělo prospěšné. Se zmenšujícím se prostorem pro vnitřní orgány v břišní oblasti budete častěji trpět pálením žáhy. Osvědčenou radou je rozdělit si jídlo na menší porce a jíst častěji.

Dobrý tip, jak se uvolnit a zbavit se velké tíhy bříška, je plavání. Ve vodě sotva zaznamenáte, že je Vaše bříško již opravdu velké a těžké. Je to skvělý způsob relaxace nejen pro Vás. Vaše miminko bude ve vodě také spokojené.

Vaše miminko

Přichází měsíc, ve kterém miminko velmi rychle poroste. Také budete silněji pociťovat jeho pohyby. Své prostředí i podněty zvenčí již vnímá všemi pěti smysly. Děťátko si ukládá podkožní tuk a připravuje se na příchod na svět. Mimo jiné i svou pozicí, ve které hlavička směřuje dolů, směrem do pánve. Jeho plíce jsou již prakticky funkční, takže by případný předčasný příchod na svět zvládlo pouze s mírnou dopomocí přístrojů. Narostlo již do 40 – 45 cm a váží přes 2 kg. Je velké asi jako cukrový meloun.

Nákupy

Je ten nejvyšší čas pořídit kompletní výbavičku pro novorozence a přebalovací tašku, kterou si vezmete s sebou do porodnice. Ujistěte se, že máte dostatek dupaček a body v různých velikostech a také samozřejmě plenky Pampers.

Pro novorozence: https://www.pinkorblue.cz/Hracky/Pro-novorozence/
Přebalovací taška: https://www.pinkorblue.cz/Na-cestovani/Prebalovaci-tasky/
Dupačky: https://www.pinkorblue.cz/Moda/Velikosti-40-104/Dupacky/
Body: https://www.pinkorblue.cz/Moda/Velikosti-40-104/Body/
Plenky Pampers: https://www.pinkorblue.cz/Pampers/

Devátý měsíc

35 - 40 týdnů

Vy a těhotenství

Zvládla jste to, devátý měsíc je tu! Těhotenství se blíží do svého cíle a zanedlouho porodíte miminko. Vaše bříško se již nebude dál zvětšovat. Bude se Vám hůře spát i dýchat. Pálení žáhy může být silnější, stejně jako poslíčci, kteří se nadále objevují. Snažte se relaxovat a omezit jakýkoliv stres. Porod je za dveřmi! Taška do porodnice by měla být v tomto měsíci již kompletně zabalená a připravená na rychlý přesun. Dětskou autosedačku namontujte do auta. I když víte, že porod může přijít kdykoli, bude celá situace dost hektická, takže je dobré mít vše nutné po ruce. Nezapomeňte zabalit také čisté tričko, deodorant, zubní kartáček a nějaké svačinky. Kompletní seznam věcí, které byste měla mít s sebou, jistě najdete i na stránkách své porodnice.

Vaše miminko

Děťátko se připravuje na porod a první setkání se svými rodiči. Proto se potřebuje otočit a posunout směrem dolů. Spíše než kopání teď ucítíte vrtění miminka a tlak, protože místa je v bříšku už velmi málo. Všechny orgány jsou vyvinuté a děťátko měří 44 – 50 cm a váží 3 – 3,5 kg. Odpočítávání může začít. Za krátko budete v rukách držet své vlastní miminko. Jistě nám dáte brzy za pravdu, že je to výjimečný moment, na který nikdy nezapomenete!

Nákupy

Věříme, že nyní již máte to nejdůležitější z kojenecké výbavy nakoupené. Zbývá jen pořídit hračky, které rozzáří dětský pokojíček a poslední výrobky pro péči o novorozence. Jedno z nejradostnějších období Vašeho života může začít.

Hračky: https://www.pinkorblue.cz/Hracky/
Péče: https://www.pinkorblue.cz/Pece-a-vyziva/