Cestování

Dovolená s dětmi

Dlouho očekávaná dovolená je přede dveřmi? Možná je to dokonce poprvé, co jedete na dovolenou se svým miminkem nebo dítětem. Každá rodinná dovolená představuje novou výzvu – i pro dovolenkové profíky. Dovolenkové přípravy se totiž občas vyvíjejí složitěji, než jste si mysleli. Dítě je náročný cestovatel, ale i přesto můžete dál naplňovat své cestovatelské sny. S miminkem byste ale měli učinit všechna opatření už před cestou. Spontánní dovolená stopem nebo bez objednaného ubytování není pro děti vhodná. Abyste na cestách na nic nezapomněli a byli dobře vybaveni, sestavili jsme pro Vás v tomto článku všechny důležité informace a praktické seznamy. S námi může začít dobrodružný rodinný výlet. Máme pro Vás tipy na přípravy na dovolenou, tipy na příjezd, pobyt v místu dovolené až po seznam na výlet na pláž. Ani na těhotné v našem článku nezapomeneme. S rostoucím bříškem přibývají totiž také věci, na které byste měla myslet během dovolené v těhotenství.

Přípravy na dovolenou

Pláž, hory nebo památky – Kam by to mělo být?

Skvělé tipy na dovolenkové cíle získají rodiče v kruhu známých. I cestovní agentura Vám může ukázat spoustu cílů, které jsou zajímavé pro rodiny. Strmá procházka se s miminkem v kočárku jen těžko realizuje. Větší děti milují naproti tomu přírodu a dovádění v lese nebo na pláži. Stání před památkami a v muzeích jim bude brzy nudné. Pokud by měl být cíl o něco exotičtější, konzultujte zdravotní rizika a potřebná očkování v cílovém regionu každopádně s Vaším dětským lékařem. Také klima v místě dovolené by mělo být spolurozhodující pro výběr cíle. Příliš horké sluneční pláže bez dostatku stínu ani extrémní vlhkost nejsou vhodné pro citlivé miminko. Obecně řečeno byste se měli extrémnímu klimatu vyhýbat. Promluvte si o tom nejlépe se svým dětským lékařem.

Najití správného ubytování

Mnohé rodiny milují kempování, jiné si více užívají klidné dny na hotelu. Domluvte se se svou rodinou na ideální dovolenou. Děti jsou při takových rozhodnutích velmi otevřené novým zkušenostem. Přespávání v obytném přívěsu nebo ve stanu je pro ně dobrodružstvím, zatímco rodiče si raději odpočinou v pohodlné hotelové posteli. Rekreační dům se zahradou na stanování je optimálním kompromisem. Tady může rodina společně vařit a užívat si společný čas.

Ať už se rozhodnete pro kterékoli ubytování, dbejte na vybavení odpovídající dítěti příslušného věku. Informujte se na dětskou postel, možnost prát a možnost vypůjčení jídelní židličky. Dalším aspektem je jídlo na místě. Nabízí hotel dětská jídla, nebo má sporák nebo mikrovlnnou troubu, abyste mohli připravit jídlo pro miminko?
Pečování o miminko

Výživa a vše okolo ní

Sbalím si kufr a vezmu si s sebou

Móda
Hračky
Kočárky
Nosítka

Přípravy na dovolenou představují asi nejstresovější část dovolené. Vy jako rodiče to jistě znáte. Když se jede na dovolenou s miminkem, je věcí pro miminko nejvíc. Kromě oblečení pro miminko je třeba zabalit plenky, příslušenství na přebalování, lahvičky, skleničky a bryndáky i dětský spací pytel, chůvičku a oblíbeného plyšáka do postýlky. Nedá se pochopitelně zapomenout na kočárek a/nebo nosítko a autosedačku na cestování. To je pořádné množství pro tak malého človíčka, že? Ale i u větších dětí se to nakupí. Na každé dobrodružství je třeba mít s sebou vhodné oblečení a hračky. Před cestovní horečkou je třeba mít nejdřív k ruce ten správný kufr. Větší děti mohou bez problému převzít zodpovědnost za svůj kufr. Proto by ale neměl být příliš velký a těžký a měl by být vybaven stabilními kolečky. Výškově nastavitelná rukojeť šetří záda dítěte. Řemínky uvnitř kufru udrží vše na svém místě.

Dětské kufry

Oblečení a boty
Potřeby pro péči

Cestovní doklady

Podle toho, jak cestujete a kam se jede, musíte myslet i na všechny důležité cestovní doklady. Zkontrolujte jejich platnost, abyste nebyli na letišti nemile překvapeni. U miminek a malých dětí musíte dbát na to, aby byla fotka v pasu aktuální. I přesto, že fotka byla uznána jako platná při poslední dovolené, nemusí tomu tak tentokrát být. Nespoléjejte se proto na to, že zastaralá fotka v pasu Vašeho miminka bude akceptována. Další informace ohledně vstupních podmínek do cizích zemí a nutných podkladů najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. http://www.mzv.cz/cestujeme
Důležité cestovní dokumenty

Cestovní lékárna pro děti

Děti mohou bohužel i onemocnět nebo se zranit o dovolené. Nezvyklé klima a jiné jídlo mohou vést k nachlazení nebo problémům se žaludkem. Abyste byli v závažné situaci připraveni, patří do kufru dobře vybavená cestovní lékárna. Právě o letní dovolené u moře může být sluníčko škodlivé pro děti. Nebo se přihodí, že se dítě poraní o střepinu při stavění hradů v pískovišti. Rychlá pomoc je v takové situaci žádaná.




Cestovní lékárna pro děti

Jste těhotná a chcete si dopřát dovolenou? Podle toho, v kterém měsíci těhotenství jste, byste měla dbát na určité věci. To začíná již při výběru času na cestování. Nejlepší čas cestovat během těhotenství je v pátém až sedmém měsíci. Pak jste už překonala ranní nevolnost a unavenost prvních měsíců. Pokud se i na začátku těhotenství cítíte fit cestovat, pak není ani v té době žádných námitek. Od osmého měsíce to ale bude složitější, protože pak už Vás neakceptují některé letecké společnosti. Promluvte si nejlépe předem se svým gynekologem o tom, jestli můžete vycestovat a ujistěte se také u vybrané letecké společnosti. Pokud jedete vlakem nebo autem, pak to jde i později. Dbejte na dostatek místa na nohy, protože jinak se zvyšuje riziko trombózy.

Vzhůru na dovolenou - odjezd

Vzhůru na dovolenou - odjezd

Kufry jsou sbalené a těšení se narůstá. Podle toho, jak dlouhou cestu máte až do místa destinace, se mohou děti začít nudit. Právě když jedete sami autem na dovolenou a musíte se koncentrovat, jsou neklidné děti náročné. „Kdy už tam budeme?“ Vyjeďte nejlépe už v noci, aby děti ještě část cesty prospaly a čas jim tak rychleji utekl.

Létání s miminkem

Táhne Vás to o rodinné dovolené daleko? Možná to bude Váš první let s miminkem. Promyslete si předem, zda jste na něj připravna. Vaše nervozita se může rychle přenést na malého pasažéra. V našem článku se dozvíte, co byste měla vědět o létání s miminkem.

Věk malého pasažéra

Nejdůležitějším předpokladem pro létání s miminkem je, že je zdravé. Při nachlazení se zánětem uší nebo při bolestech břicha byste cestovat neměli. Vyhledejte před vycestováním dětského lékaře, který Vaše dítě prohlédne a cestu schválí. Miminka mohou létat u většiny leteckých společností již od 8. dne života. Existují ale také letecké společnosti, které dovolí let dítěte až od 15. dne života. Nejlépe se předem informujte na tyto podmínky. Pokud není let v provních týdnech po narození nutný, dejte si raději nějaký čas. Zvykněte si nejdříve na nový společný život. Vhodné je také vyčkat, až pominou koliky, které jsou časté do tří měsíců miminka. Děti mají v té době nachýmání a bolesti bříška, které často provází pláč až řev dítěte. |

Je třeba samostatné sedadlo nebo ne?

Před zabukováním cesty byste si měli také promyslet, jak chcete miminko v letadle převážet. Bezpečnost stojí vždy na prvním místě – i při létání! Malé děti do dvou let mohou cestovat na klíně rodiče a ještě nemusí mít vlastní sedadlo. Jakmile se v letadle zobrazí signál pro připoutání, musí být miminko připoutáno smyčkovým pásem na páse dospělého. Smyčkové pásy jsou sice předepsané u sedadel v letadlech v EU, ale jsou také kritizovány kvůli nedostatečné ochraně v případě nárazu. Na delších cestách se proto doporučuje koupit extra sedadlo pro dítě. Je to sice dražší, ale také pohodlnější a bezpečnější pro všechny. Možná je i Vaše autosedačka vhodná pro transport v letadle. To poznáte podle kontrolní značky TÜV „For use in aircraft“. Dětské autosedačky musí být podle toho vhodné pro použití dvoubodového pásu.

Check-in s miminkem

Abyste měli klidný start na dovolenou, udělejte check-in pokud možno už z domu. U většiny leteckých společností si smí vzít miminka nebo malé děti vlastní zavadlo s sebou. Rodiče se také často ptají, zda si smí vzít s sebou na palubu kočárek. Mnohé letecké společnosti Vám povolí si vzít kočárek až do nástupu do letadla, abyste zůstali na letišti mobilní. Kočárek dostanete po přistání znovu u letadla. Informujte se také o možnosti Pre-Boardingu. Můžete tak v klidu nastoupit před ostatními pasažéry a nejste v časovém stresu, že ostatní pasažéři chtějí na svá místa.

Pokud nastal ten pravý okamžik a máte dokumenty na cestování, je čas jít na letiště, kde Vás nejdříve čekají bezpečnostní kontroly.

Letištní bezpečnostní kontrola s miminkem

Miminka se mohou bezpečnostní kontrolou pronést. Malí pasažéři, kteří sedí v kočárku, musí ale vysednout, protože i kočárek musí ve složeném stavu na pás s příručními zavazadly, aby byl prosvícen. Myslete také na omezení ohledně tekutin. I přes horní hranici 100 ml na jednu nádobku v průhledném, znovu uzavíratelném sáčku, se smí brát kojenecká výživa ve větším množství. Ke kojenecké výživě se zpravidla počítá sušené mléko a sterilizovaná voda v kojenecké lahvičce pro přípravu mléka, dále mateřské mléko nebo speciální mléko pro kojence i kojenecká kaše.

Aby se dítě v mezičase nenudilo

Vyrovnání tlaku v uších u miminka

Na palubě letadla

Při létání s miminkem je doporučení hodné obléknout miminko cibulovou technikou. Podle teploty pak můžete něco obléct nebo vysvléct. Často je docela chladno v letadle, že se i deka hodí. Co byste každopádně měli dítěti obléct, jsou ponožky.

Důležité také je, aby dítě mělo na palubě dost tekutin. Neperlivá voda nebo ředěný džus jsou tady dobrá volba. To pomůže při suchém vzduchu v letadle a mimo to je to dobré pro vyrovnání tlaku v uších. Na rozdíl od nás dospělých totiž miminka nemohou žvýkat žvýkačku, nebo zadržet vzduch zacpáním nosu. Věděli jste, že miminka mohou dýchat v prvních měsících jen nosem? Proto je problém s nevyrovnaným tlakem pro miminka větší. Pomoci může, když miminko při vzletu a příletu něco pije nebo jí, nebo cucá dudlík nebo lahvičku.

Hry na cestu

I když jedete na dovolenou autem, mohou pro Vás být cenné tipy na hraní. Na sklech auta jsou důležité sluneční clony.

Autosedačky
Hračky na autosedačky
Sluneční clony

Hry
Knížky
Plyšáci

Konečně na místě


Konečně na místě

Když jste konečně dorazili, můžete vydechnout a uvolnit se. Společný čas s rodinou může začít. Vybalte nejdřív nejdůležitější věci pro miminko nebo dítě. K nim patří cestovní postýlka s příslušenstvím na spaní, chůvička, přebalovací potřeby, kosmetika a hračky. Děti se tak už zabaví, nebo si mohou nejdříve lehnout, než vybalíte zbytek věcí. Je všechno vybaleno a můžete si trochu odpočinout? Výborně, takže dovolená může začít.

Na místě


Cestovní postýlky
Chůvičky


Výlety a transport

Společné aktivity

Jistě jste se již předem informovali, jaké aktivity jsou možné na místě a co chcete společně podnikat. Při plánování dovolené s miminkem se plánuje snáze, protože miminko ještě nemůže chtít spolurozhodovat o programu. Dbejte při společných výletech venku na to, že je dítě vždy dobře chráněno před sluncem případně před chladem. Když jsou Vaše děti starší, chtějí se podílet na výběru aktivit, nebo být celý den na pláži a stavět písečné hrady a plavat v moři. Pak bude složitější strávit celý den v muzeu apod. Plánujte výlety tak, aby všichni přišli na své. Ráno se dá jít například na pláž a v poledne, kdy se nedoporučuje pobyt na slunci, se dá společně poznávat okolí. Abyste přesvědčili své děti, pomůže možná vlastní dětský foťák. Mohou tak všechna dobrodružsví zachytit a později si prohlédnout ve fotoalbu. Můžete s dětmi vést také dovolenkový deník. Zachyťte krátce všechny aktivity, které každý den děláte a doplňte je fotkami, pohledy, nebo drobnostmi nalezenými na pláži. Je to pěkná vzpomínka na společnou rodinnou dovolenou!

Dovolená na pláži – slunce, pláž a moře

Pláž na dohled! Když děláte dovolenou na pláži s rodinou, nebo plánujete výlet k moři, je dobré plánování vším. Začíná to již cílem cesty. Vyberte si na dovolenou s miminkem pokud možno místo s jemným pískem. Písčitá pláž je pro děti mnohem vhodnější než například kamínková. Je tam nižší riziko zranění. Děti se sice většinou už spokojí s kyblíčkem, formičkami a lopatkou, ale hračky na písek nejsou vším, co se musí vzít pro dovolenou na pláži.

Hračky do vody
Hračky na potápění
Hračky na písek

Vhodná móda k vodě pro malé a velké

Děti se cítí skvěle na pláži a ve vodě. Aby byly dobře vybaveny, je třeba vzít koupací plenky. Ty mají přednosti běžné plenky a dají se obléci jako plavky. K dispozici jsou v různých velikostech. Po koupání byste měli plavací plenku nebo plavky každopádně vysvléct. Je to hygienické a dítěti nebude hned zima. Dobře dítě osušte a oblečte mu koupací pončo nebo UV oblečení. Je tak dobře chráněno před nebezpečným slunečním zářením. Pro děti existuje také velký výběr módy k vodě. Dbejte při výběru na UV ochranu. Praktické jsou boty do vody. Chrání nejen před úžehem na nohách, ale i před ostrými kamínky v moři. Navíc mají protiskluzovou podrážku, takže děti neuklouznou u bazénu. Pro děti, které ještě neumí plavat, jsou nutné plavací pomůcky. Asi nejznámější jsou plavací křidélka, která se natáhnou na dětské paže. Mimo to existují také plavací vesty, plavací kruhy, plavací desky a plavací pásy. Funkcí všech je, že udrží dítě nad vodou. Podívejte se na jednotlivé výrobky a rozhodněte se, které plavací pomůcky jsou vhodné pro Vaše dítě.
Kojenecká móda k vodě
Dětská móda k vodě
Plavací plenky
Plavací pomůcky

Těhotenská móda
I pro těhotné je plavání příjemnou změnou. Ve vodě není přibývající hmotnost cítit a žena se cítí jako peříčko. S rostoucím bříškem jsou ovšem stávající bikiny nebo plavky stále těsnější. Aby měla prsa a bříško dobrou oporu vodě, existuje skvělá těhotenská móda.

Přejeme Vám a Vašim rodinám nezapomenutelnou dovolenou se spoustou pěkných zážitků a vzpomínek.

Se srdečnými pozdravy
Váš tým pinkorblue.cz